İSVİÇRE VİZESİ DE ZÜRİH SEYAHATİ DE ÇOK KOLAY. HEPSİ PROFİLO AVM’DE!

İSVİÇRE VİZESİ DE ZÜRİH SEYAHATİ DE ÇOK KOLAY. HEPSİ PROFİLO AVM’DE!

FESTİVAL

Kış mevsiminde Zürih’teki İsviçre Ulusal Müzesi, tam anlamıyla bir harikalar diyarına dönüşüyor. Yılbaşı yaklaşırken müzenin avlusunda düzenlenen Illuminarium festivalinde, birbirinden gösterişli ışık ve ses gösterileri eşliğinde kış lezzetleri ziyaretçilere sunuluyor. Işık enstalasyonlarıyla müzenin duvarlarına yansıtılan mitolojik yaratıkların öyküleri, müziğin de etkisiyle daha gizemli bir hal alıyor. Ulusal Müze’nin avlusunda aralık ayı boyunca gerçekleştirilecek ışık ve ses oyunlarını, 24 ve 25 Aralık tarihleri hariç her gün izlemek mümkün.

zuerich.com/en/visit/illuminarium

 

NOEL PAZARI

İsviçre’nin kalbi Zürih de Noel zamanı binlerce süslemeyle ışıl ışıl parlıyor. Şehrin en büyük Noel pazarlarından biri Opera Binası’nın hemen karşısında yer alıyor. Zürih’in en eski Noel pazarıysa, eski kent merkezindeki Niederdorf’ta ziyaretçilerini bekliyor. Avrupa’nın en büyük kapalı Noel pazarlarından Christkindlimarkt, Hauptbahnhof Tren İstasyonu’nda kuruluyor. Bu yıl 25. yaşını kutlayan Christkindlimarkt’ta 7.000 adet kristalle süslenen pırıl pırıl Noel ağacını görmek için son gün 24 Aralık!

christkindlimarkt.ch

 

ETKİNLİK

Zürih’te 2011’den beri her yıl aralık ayında gerçekleştirilen Samichlausschwimmen adlı yüzme etkinliğinde yaklaşık 300 kişi kendisini dondurucu soğuktaki Limmat Nehri’nin sularına bırakıyor. Bir hayır kuruluşuna para toplamak için gerçekleştirilen bu etkinlikte kadın ve erkek yüzücüler yaklaşık 110 metrelik bir mesafeyi kulaçlıyor. Samichlausschwimmen bu yıl 9 Aralık’ta düzenleniyor.

samichlausschwimmen.ch

 

SERGİ

12 Kasım 1918’de, Birinci Dünya Savaşı’nın sonlanmasından kısa süre sonra, İsviçre’deki 250 binden fazla işçi greve gitti. Askeri birliklerin büyük şehirlerdeki müdahaleleri sonucu üçüncü günün sonunda bitirilen grevin 100. yıldönümünde, İsviçre Ulusal Müzesi’nde bir sergi gerçekleştiriliyor. Genel grevin sebepleri, gelişimi ve yol açtığı krizi inceleyen “1918 Genel Grevi” başlıklı sergi 20 Ocak 2019’a dek Ulusal Müze’nde ziyaret edilebilir.

nationalmuseum.ch

 

KONSER

Disney klasiklerinin en güzel sahneleri, Hollywood Sound Orchestra’nın melodileriyle bir kez daha izleyenleri büyüleyecek. Bir senfoni orkestrasının Disney’in kült filmlerinden sahneleri “seslendireceği” konser, 20 Aralık’ta Hallenstadion Zürich’te izlenebilir.

actnews.ch